tr_tnav tl_tnav
کد خبر: ۱۴۲۳۵
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران:
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه دکل‌های حفاری به صورت 24 ساعته در حال فعالیت و حفاری هستند، گفت: در شرایط کنونی که شاهد تحریم‌ها هستیم، شرکت ملی حفاری ایران نقش اساسی در بحث تولید نفت در خشکی و دریا دارد.
به گزارش خوزیان؛ سید عبدالله موسوی در نشست خبری که امروز 17 بهمن ماه به مناسبت دهه مبارک فجر در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: شرکت ملی حفاری ایران از حدود 40 سال پیش با فرمان و هوشمندی حضرت امام (ره) تاسیس شد. در آن سال‌ها کسی به فکر این نبود تا بخشی از چرخه تولید صنعت نفت که "حفاری" نام دارد را "ملی" اعلام کند اما حضرت امام (ره) با هوشمندی فرمان تاسیس شرکت ملی حفاری ایران را صادر کرد.

وی افزود: این شرکت با یک بنیه بسیار کم تاسیس شد اما خوشبختانه در گذر انقلاب این شرکت به رشدی دست پیدا کرد که اکنون دارای 72 دستگاه دکل حفاری است که 3 دستگاه از این دکل‌ها در دریا و سایر آن‌ها در خشکی مشغول به حفاری هستند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه ماهیت کار حفاری در تکمیل زنجیره تولید است، تصریح کرد: تا پیش از آنکه مته‌های حفاری در زمین چرخش نکنند، امکان تولید نفت وجود نخواهد داشت و این موضوع بیانگر نقش اساسی ملی حفاری در بحث تکمیل زنجیره تولید نفت و گاز کشور است.

حفاری بیش از 4500 حلقه چاه از ابتدای تاسیس شرکت

موسوی ادامه داد: از ابتدای تاسیس این شرکت تا کنون بیش از 9 میلیون متر حفاری انجام گرفته و همچنین بیش از 4 هزار و 500 حلقه چاه نیز توسط نیروهای شرکت ملی حفاری ایران، حفر شده است.

وی با اشاره به ارائه خدمات جنبی توسط این شرکت عنوان کرد: تا پیش از انقلاب همه این خدمات جنبی توسط شرکت‌های خارجی ارائه می‌شد اما پس از تاسیس شرکت ملی حفاری ایران، بیش از 20 تا 30 مورد از خدمات جنبی مورد نیاز صنعت نفت توسط این شرکت ارائه می‌شود.

امروزه صنعت نفت ایران ملی شده است

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه امروزه صنعت نفت ایران ملی شده است، گفت: همه چرخه تولید، از زمین شناسی، حفاری و تولید تا فروش و صادرات نفت خوشبختانه اکنون توسط متخصصان داخلی صنعت نفت در حال انجام است و کاملا شاهد آن هستیم که این زنجیره کاملا داخلی و ملی شده است. در حال حاضر مدیریت در تمام زنجیره صنعت نفت در داخل انجام می‌گیرد و در اختیار ما است.

موسوی با اشاره به اقدامات انجام‌گرفته در بحث ساخت داخل اظهار کرد: پیشرفت‌های بسیار خوبی در سالیان گذشته در بحث ساخت داخل قطعات مورد نیاز صنعت نفت انجام شده است. اکنون رویکرد وزارت نفت به این سمت است تا از تولید و ساخت داخل حمایت کند و در این راستا شرکت ملی حفاری ایران نیز بیش از هزاران قلم از قطعات مورد نیاز این صنعت را بومی سازی کرده است.

بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای ساخت داخل قطعات

وی با بیان اینکه با استقرار ناوگان حفاری زنجیره تولید نفت در کشور پایدار بوده است، ادامه داد: در بحث بومی‌سازی و ساخت داخل قطعات از توان و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین ظرفیت‌های علمی دانشگاهی استان و کشور بهره خواهیم گرفت. در این زمینه قراردادهایی را با بخش‌های مختلف منعقد کرده‌ایم که می‌تواند به توسعه ساخت داخل کمک بسیاری کند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران بیان کرد: در شرایط کنونی که شاهد تحریم‌ها هستیم، شرکت ملی حفاری ایران نقش اساسی در بحث تولید نفت در خشکی و دریا دارد. در حال حاضر ناوگان صنعت حفاری در اختیار زنجیره تولید نفت کشور است و در این زمینه حدود 20 هزار نفر نیرو مشغول به کار هستند تا شاهد تکمیل این زنجیره در بحث تولید نفت باشیم.

تنها در تامین بخشی از کالای مورد نیاز حفاری دچار مشکل هستیم

موسوی با بیان اینکه بسیار مهم است که مدیریت تولید و مدیریت مخازن با داخل است، ادامه داد: در حال حاضر تنها در تامین بخشی از کالای مورد نیاز برای صنعت حفاری دچار مشکل هستیم و آن کالاها نیز جزو کالاهای بسیار خاص صنعت حفاری هستند اما در بسیاری از موارد کالاهای مورد نیاز این صنعت در درون کشور ساخته می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: اینکه در بحث مدیریت مخازن و تولید نفت در کشور مدیریتی یکپارچه اعمال شده است و خودمان برای مخازن تحت اختیارمان تصمیم‌گیری می‌کنیم، مساله‌ای بسیار مهم و نشان دهنده توان تخصصی و فنی ما در درون کشور است زیرا این کارها در گذشته تماما در اختیار شرکت‌های خارجی بود و آن‌ها بر مخازن ایران مدیریت می‌کردند و نیروهای داخلی کارهای اساسی را در اختیار نداشتند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به اینکه میادین نفتی ایران با میادین دنیا تفاوت دارند، گفت: اهمیت کار حفاری در زنجیره تولید نفت غیر قابل انکار است و آنچه که اکنون روشن است، آن است که مدیریت 72 دستگاه دکل حفاری کاری بسیار مهم و دشوار است که اکنون در حال انجام آن هستیم.

دکل‌های حفاری در کشور به صورت 24 ساعته در حال حفاری هستند

موسوی با بیان اینکه دکل‌های حفاری در کشور به صورت 24 ساعته در حال فعالیت و حفاری هستند، عنوان کرد: این دکل‌ها تنها در صورتی متوقف خواهند شد که مشکلی برای آن‌ها و یا شرایط جغرافیایی به وجود بیاید. این نوع تلاش و کار به دلیل آن است تا بتوانیم تولیدی که توان اقتصادی کشور را تامین می‌کند را محقق کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به قراردادهای EPC عنوان کرد: خوشبختانه در ارتباط با قراردادهای EPC که در مناطق نفتخیز برنامه‌ریزی شده بود، از ابتدا نیز قرار بر این بود تا شرکت‌های خارجی حضور پیدا نکنند. در این زمینه 10 قرارداد امضا شده است و در آن قراردادها حدود یک میلیارد و 100 میلیون دلار از 6.2 میلیارد دلاری که وزیر نفت از شورای اقتصاد بر اساس ماده 12 دریافت کرده بود، به شرکت‌های داخلی اختصاص داده شد.

در پروژه‌هایEPCF و EPDF نیاز به شرکت‌های خارجی نداریم

موسوی با بیان اینکه در پروژه‌هایEPCF و EPDF نیاز به شرکت‌های خارجی نداریم، عنوان کرد: این قراردادها اکنون در حال انجام هستند و شرکت‌های ایرانی برنده این مناقصات شده‌اند و هیچ شرکت خارجی در این قراردادها وجود ندارد. کار بسیار جالبی نیز که در بحث این قراردادها انجام گرفته، آن است که 5 درصد از ارزش این قراردادها برای کارهای عام المنفعه در جغرافیای اجرای آن طرح‌ها در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه رویکرد ما یک رویکرد ساخت داخلی است، ادامه داد: در برخی از بخش‌ها مانند میادین مشترک ممکن است به شرکت‌های خارجی نیاز داشته باشیم و آن هم در زمینه سرمایه‌گذاری است اما در بخش‌های دیگر نیازی به این شرکت‌های خارجی وجود ندارد زیرا شرکت‌های داخلی و دانشگاه‌های ما در حال کار بر روی ساخت قطعات مورد نیاز صنعت نفت و حفاری هستند.

قطعا همه بدهی‌های شرکت را پرداخت خواهیم کرد

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به مطالبات سازندگان قطعات صنعت نفت و حفاری عنوان کرد: ممکن است در برخی از مقاطع مطالبات این سازندگان به آن‌ها پرداخت نشده باشد و آن‌ها با مشکلاتی مواجه شده باشند اما شرکت ملی حفاری ایران قطعا همه بدهکاری های خود را پرداخت خواهد کرد و طلبکاران این شرکت نگران مطالبات خود نباشند.

موسوی با اشاره به بحث بازاریابی خارجی این شرکت، ادامه داد: از اینکه ما بتوانیم در کشورهای همسایه حتی یک دکل را بنا کنیم یک کار بسیار مهم و ارزشمند است. در این زمینه اکنون در کشور عراق در حال انجام فعالیت‌هایی هستیم و در کشورهای عمان و اوکراین نیز در حال اقداماتی برای برپایی دکل‌های حفاری هستیم اما در این زمینه کیفیت و ماهیات مناقصات نیز برای ما بسیار مهم است.

به دنبال حضور در بازارهای خارجی هستیم

وی با بیان اینکه به دنبال حضور در بازارهای خارجی هستیم و این موضوع جزو برنامه‌های بازاریابی شرکت است، گفت: امیدواریم با تلاش‌هایی که در حال انجام است، بتوانیم به کشورهای دیگر خدمات جنبی ارائه کنیم و یا در کشورهای مد نظر دکل‌هایی را برای حفاری چاه‌های نفت برپا کنیم. این کار یک کار ساده نیست زیرا در کشورهای همسایه شرکت‌های بزرگ حفاری دنیا حضور دارند و ما باید با چنین شرکت‌های به رقابت بپردازیم.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در خصوص بحث بازاریابی داخلی عنوان کرد: اکنون با همه شرکت‌های خصوصی داخلی مذاکراتی را داریم تا بتوانیم از ظرفیت آن‌ها در بخش‌های مختلف بهره‌مند شویم و با آن‌ها همکاری داشته باشیم. این مذاکرات و رایزنی‌ها در دستور کار ما قرار دارد تا بتوانیم از توان شرکت‌های خصوصی داخلی نیز بهره‌مند شویم.

ناوگان فرسوده ملی حفاری در یک برنامه 5 ساله نوسازی می‌شود

موسوی با اشاره به واگذاری فعالیت‌های این شرکت به بخش خصوصی گفت: بحث برونسپاری کارها به بخش خصوصی در شرکت ملی حفاری در حال انجام است. بسیاری از فعالیت‌های شرکت به صورت برونسپاری و پیمانکاری انجام می‌شود اما در زمینه فعالیت‌های مدیریتی، کار توسط خود شرکت در حال انجام است.

وی با اشاره به بحث فرسودگی ناوگان تصریح کرد: ناوگان ملی حفاری ایران به دلیل اهمیت تولید نفت در کشور فرسوده شده است و فقط حدود 15 تا 20 درصد از این ناوگان فرسوده نیست. همه ناوگان فرسوده شرکت در یک برنامه 5 ساله نوسازی و بازسازی خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: